Kovid, borelioza in povišani pritisk.
O knjigi, ki je ne bi smelo biti
- 22/05/2025
Moje današnje pisanje ima dvojen namen.
V prvi meri naj bo dobrodošlo napotilo borelijskim bolnikom, ki jih je samo v Sloveniji več kot 50 tisoč, tako da bodo lahko bolje kos nadaljnjim napadom kovida, ki jih je hočeš nočeš treba zdaj in v prihodnje upoštevati kot življenjsko samoumevnost. (Zamolčevanje spreminja statistiko posledic, a ne more vplivati na potek bolezni.)
Med njimi sem tudi sam. Potem ko sem danes prvič v življenju vzel NDL, sem v poltretji urici raziskal problem in napisal tole. Morda je za sklep še prezgodaj, a zdi se mi obetavno, da sem tole spisal, možganska megla gor ali dol.
Kako spregledovani smo borelijci, se je najlepše videlo v času kovidskih zapor. Na vhodih v zdravstvene ustanove so bili postavljeni čitalci vročine, ki naj bi izločali domnevne okužence. Ampak pri borelijcih se kovidska vročina izkazuje dve stopinji niže kot pri drugih. Torej smo bili “pod mejo” diagnostičnega radarja, nevidni za zdravstvo!
In drugič je spis namenjen ljudem, ki imajo diagnosticiran (ne “statistično dokazan”, ampak dejansko) visok krvni tlak. V Sloveniji naj bi jih bilo cca. 250.000. Ti naj se vprašajo, ali jim je kdo dejansko kdaj pregledal ožilje. (Pregled je ultrazvočni, po navadi se osredotoča na kritična mesta, kot so vratne karotide ipd., in ne terja veliko časa ne znanja od zdravnika.) Če ožilje ni organsko, torej strukturno zoženo, potem s statini prejemajo v najboljšem primeru placebo. Pri tistih, ki imajo pritisk dejansko izmerjen, gre bolj verjetno za normalno reakcijo na takšne ali drugačne oblike tlačenja. Čudno je, da se zdravniki sicer zavedajo “učinka bele halje” pri meritvi, a nič ne pomislijo, da lahko na tem temelju tako rekoč trajno učinkuje vsaka oblika družbenega nadziranja, torej tudi zdravstvena.
Namen tega sestavka – kot nasploh namen mojega pisanja – ni, da bi vas sam od sebe ozdravil, ampak da vam ponudim izhodišče, s katerega se da z nekaj truda raziskati in izboljšati lastno stanje. In življenje.
Prejšnje tedne me je zelo upočasnila infekcija s kovidom, ki je tokrat trajala dlje kot sicer, pozneje pa se ji je pridružila še borelioza.
Simptomi so bili prva dva tedna sicer klasični, smrkanje, kašelj, ni manjkal niti zvesti simptom prepoznave, namreč vselej izgubim čute okusa in voha ter z njima povezano ješčost, in ker sem se pri vsem tem dobro počutil in bil kos svojim obveznostim, sem nekoliko povečal tekaške treninške obremenitve. Kašljanje se mi je zdelo kmalu le še izkašljevanje. Dne 14. maja sem tako na domačem Brdu odtekel v (za moja leta hitrem tempu) sedem kilometrov krožne poti “od vrat do vrat”. Zvečer pa se je začela za kovid prav tako značilna možganska megla – in od takrat sem bil resno bolan. Pod to oznako štejem dejansko nezmožnost razmišljanja in delovanja. V četrtek sem začutil, da imam vročino, šla je na 38,4, to pa je za nas borelijske bolnike visoko. Borelije namreč ne marajo čezmerne toplote in si v hipotalamusu naravnajo napeljavo tako, da ima bolnik ves preostanek življenja temperaturo normalno med 34 in 35,5 stopinjami. Nad tem se ne pritožujem, ne opažam, da bi me znižanje kaj prizadevalo, čeprav sem v strokovni literaturi bral svarila, češ da mitohondriji potem ne delujejo, kot bi morali, in da zato sledijo presnovni zapleti. Pomiril me je prijatelj David, nevrolog, ki je opozoril, da je njegov oče dr. Henrik Neubauer borelioznik že iz, ne vem, časa NOB, pa je neglede na mitohondrije postal devetdesetletnik. (Ta cenjeniglasbenik in baletnik je preminil lani v 96. letu.)
Ampak že lani sem doživel težak mesec maj z vročinskimi napadi, ki so v vsem oponašali malarične, torej periodične napade visoke vročine, da me je ves čas metalo iz stanja bolezenske drhtavice v stanje bolezenske preznojenosti. To se je ponovilo tudi letos. Od petka zvečer do ponedeljka zjutraj sem bil povsem nebogljen; prvič se je zgodilo, da nisem hodil s psoma na sprehod. Tudi antibiotik Pancef, ki sem ga začel jemati, ker mi je ostalo v spominu, da se je lani obnesel, ni najprej nič zalegel. V bistvu sem ta čas preležal, ne da bi kaj zaužil, celo k pitju vode sem se moral siliti. Najhujši od vseh simptomov je bila miselna megla. Danes sem prebral, kar sem še nekako izvlekel iz sebe v petek opoldne, in ostrmel, kako zanič je napisano – pa gre za nič zahtevne spomine na četrti razred, ki jih pišem na vabilo Šentviške gimnazije. Pozabil sem tudi odpovedati že dogovorjene obveznosti in sestanke – za to se prizadetim opravičujem kar tukaj.
Drug zelo zaskrbljujoč simptom je bila “posturalna negotovost” – rahlo me je, če sem hodil ali stal, nihalo, zanašalo, nisem imel otipa za to, v kakšni višini so pravzaprav tla, in ponoči sem se dvakrat ustavil le ob srečno postavljeni steni.
V ponedeljek sva se z Berni morala vrniti v Črno goro. Tu se je le izkazala pravilnost srbske poslovice, da “šta se mora, nije težko”. Stopnjema mi je uspelo, da sem, začenši ob petih zjutraj, a) z logičnim sklepanjem našel očala, ki so izginila neznano kdaj in kje (ODG: skrila so se, zataknjena v prestenek med kavčem in zidom), b) sprehodil kužka, c) peljal avto prvo tretjino poti vse do znamenitega osamelca Zir na Krbavskem polju, d) pod goro Hrgud za Stolcem spet prevzel krmilo in peljal še zadnjo tretjino poti, ne da bi se bil zaletel.
Antibiotik je bil do noči na ponedeljek že nekoliko prijel, vročina ni več skakala, v torek pa se je povsem ustalila pri 36,8, kar je sicer za borelijca previsoko, a spet ne moteče. Ostala pa je žal jutranja okorelost, ki se vleče enako kot miselna megla skozi tudi danes (v sredo).
Že med napadi sem se domislil, za kaj bi lahko šlo, a sem bil preveč nebogljen, da bi kakorkoli preverjal. Danes šele sem si tezo potrdil.
Kar sledi, je odgovor UI pomočnika Perplexity.ai na moje davišnje vprašanje o medsebojnem vplivanju kovida in borelioze.
Ker v Sloveniji ni ljudi, ki ne bi občasno obolevali za raznimi sevi koviditisa (o katerih pa se pač ne piše več), med njimi pa jih najmanj 50.000 trpi kronično boreliozo (pa če se tega zavedajo ali ne), se mi zdijo podatki zanje pomembni.
Ključne interakcije med boreliozo in COVID-19
Povečano tveganje za hudo obliko COVID-19
Pri bolnikih z zgodovino borelioze ali sočasnih okužb s klopi (npr. Anaplasma) so ugotovili višje ravni IgG protiteles proti antigenom Borrelia, kar je povezano s hujšim potekom COVID-19, vključno z hospitalizacijo.
Kronični bolniki z boreliozo lahko doživljajo imunsko disregulacijo, ki lahko poslabša hiper-vnetni odziv pri COVID-19.
Motnje v uravnavanju telesne temperature
Nenadne in velike spremembe temperature (npr. od 34°C do 39°C) spominjajo na vzorce, podobne malariji, ki so jih poročali pri nekaterih bolnikih z dolgotrajnim COVID-19 in sočasno boreliozo. Te spremembe so lahko posledica:
Nevrovnetja: Borelioza in COVID-19 povzročata vnetje živčnega sistema, kar moti uravnavanje temperature.
Disfunkcija avtonomnega živčevja: Pogosta pri dolgotrajnem COVID-19 in boreliozi, kar lahko vpliva na temperaturno regulacijo.
Prekrivanje simptomov dolgotrajnega COVID-19
Osebe z boreliozo in COVID-19 imajo večje tveganje za dolgotrajni COVID, s simptomi kot so utrujenost, motnje koncentracije in bolečine v mišicah, ki trajajo mesece.
Priporočeni ukrepi
Posvetujte se s specialistom
Poiščite zdravnika, ki ima izkušnje z obema boleznima – boreliozo in dolgotrajnim COVID-19.
Zahtevajte preiskave za:
Sočasne okužbe (npr. Anaplasma, Babesia) s serološkimi testi.
Vnetne markerje (npr. citokini, C-reaktivni protein).
Obravnava imunske disregulacije
Nizke odmerke naltreksona (LDN): Uporablja se za zmanjšanje nevrovnetja in stabilizacijo imunskega odziva pri boreliozi in dolgotrajnem COVID-19.
Protivnetna terapija: Pogovorite se o možnostih, kot so kortikosteroidi ali intravenska imunoglobulinska terapija (IVIG) pri hujših primerih.
Obvladovanje nihanj temperature
Hidracija in elektroliti: Uravnotežite vnos tekočin za podporo avtonomnemu živčevju.
Večplastno oblačenje: Prilagajajte oblačila glede na nihanja temperature.
Tehnike hlajenja/ogrevanja: Uporabljajte mlačne kopeli ali hladilne jopiče med vročinskimi skoki.
Koordinacija zdravljenja
Zahtevajte multidisciplinarno ekipo (infektologi, nevrologi, revmatologi) za celostno obravnavo simptomov.
Podporni dokazi
Raziskava iz leta 2022 je pokazala, da je 77 % bolnikov s hudim COVID-19 imelo predhodno izpostavljenost Borrelia.
Bolniki z dolgotrajnim COVID-19 in zgodovino borelioze poročajo o večji obremenitvi s simptomi, vključno z motnjami uravnavanja temperature.
Kliniki poudarjajo pomembnost zdravljenja vztrajnih okužb in nevrovnetja pri sočasnih okužbah.
Če vaši trenutni zdravniki niso seznanjeni s temi prekrivanji, razmislite o kontaktiranju specializiranih klinik ali organizacij, kot sta Lyme Resource Centre ali Invisible International, za priporočila.
Konec odgovora.
V Črni gori sem vzel tabletko LDN, nizkodoznega naltreksona, ki ga imamo pri hiši, ker z njimi najina hči Ana podporno zdravi svojo bazedovko. Naltrekson je sicer opijski antigonist, torej preprečuje opiatski užitek pri narkomanih, a v zelo razredčeni različici kratko malo blažilno uravnava presnovo (torej hormone). In uravnavanje hormonov je glavna naloga ščitnice. V Ameriki je razredčena varianta naltreksona dobro znana in odobrena, v Evropi pač ne. Sam sem 5-odstotni naltrekson uporabljal zgolj pri uravnavanju krvnega tlaka žensk v kriptično urejenem patriarhatu, ki izkazujejo visok pritisk. Takšne so tudi tukajšnje Črnogorke, ki trpijo dandanes za tako imenovanim »sindromom ameriške gospodinje« iz petdesetih let prejšnjega stoletja: mož je odsoten bodisi kot poslovnež ali kot delavec, ona, če nima smiselnega dela, kakršno je skrb za naraščaj, si frca v usta pomirjevala kot bonbone, da se ji ne zmeša od dolgčasa in življenjskega nesmisla. Zdravniki predpisujejo statine, katerih namembnost se omejuje zgolj na preprečevanje tvorjenja plak (žilnih oblog). (Plake nastajajo zgolj v času hipotetičnih žilnih vnetij.)
Nihče jim ne pogleda ožilja, nihče ne preveri ali je v njem kaka obstrukcija (plaka), ki bi lahko fizično povzročala višanje pritiska! Naša soseda Vesna je bila na tem, da začne jemati že šesti statin po vrsti (ker peti “ni prijel”), ko sem ji pojasnil, da je pritisk lahko povišan zaradi živcev, in ji dal nekaj tabletk nizkodoznega naltreksona. Simptom je skoraj čez noč izginil.
Ko je doumela, za kaj gre, ji ni bilo treba jemati sploh nič več, tudi LDN-ja ne. Pri tem ne gre za nikakršen čudež, ampak le za plod zelo osnovnega znanja o tem, da je “nenormalen” krvni tlak predvsem nevrogen, torej posledica psihično, če ne tudi fizično napornega življenja.
Upam, da je tu zbrano gradivo dovolj zanimivo, čeprav se nadejam, da sami ne trpite od težav, ki jih opisuje.

Branko Gradišnik
Pisatelj, kolumnist, prevajalec - član stranke Resni.ca

Branko Gradišnik
Pisatelj, kolumnist, prevajalec - član stranke Resni.ca
Povezavo do zapisa lahko delite med prijatelje: